Miért van szükség hálózatépítési készségekre?
Sokan félreértik a hálózatimarketing-tevékenységet egyes hálózatépítők szakszerűtlen viselkedése, hozzáállása és cselekedete miatt. Ennek nyomán a hálózatimarketing-iparág rossz hírnevet szerzett. A rossz hálózatépítők nem ismertetik a termékeket és a lehetőségeket a leendő tagoknak, hanem helytelen módszerekkel próbálják rávenni őket a vásárlásra vagy a csatlakozásra a hálózathoz. A hálózatépítési készségek azonban természetesen fejleszthetők.
A legelső lépés mindenképpen az, hogy legyél hiteles, ez pedig csak úgy lehetséges, ha te magad is fogyasztod annak a cégnek a termékeit, amelynek a hálózatához új tagokat szeretnél toborozni. Csak olyan terméket ajánlhatsz bárkinek is felelősséggel, amellyel magad is messzemenőkig meg vagy elégedve. Gondolj bele: a hálózat építésének első klasszikus köre a család és barátok szintje – itt a bizalom megtartásának nem pusztán a karrierépítés szempontjából van fontossága.
Ha elégedett vagy egy direktmarketing-cég termékeivel, lehetőséged nyílik arra, hogy jövedelemhez juss a tagságod által. Megismered az adott cég marketingtervét, és magadévá teszed mindazt az ismeretet, ami hozzásegít egy kellően ösztönző havi bónusz eléréséhez. Megismered és átlátod a rendszert, amelynek struktúráját követve helyesen tudod felépíteni hálózatodat, így maximalizálva nem csupán saját jövedelmedet, de mindazokét is, akik a hálózatodhoz csatlakozva maguk is bevételre tesznek szert. Ha megfelelő struktúrát építesz fel, akkor a hozzád csatlakozókat is hozzásegíted olyan alhálózatok kialakításához, amivel ők is kihasználhatják lehelőségeiket.
Nem mindenkinek megy ugyanolyan jól a hálózatépítés: vannak extrovertáltabb és introvertáltabb személyiségek, hangosabbak és csendesebbek, határozottabbak és gyengébb akaratúak, de mindenki kialakíthatja a saját módszerét, amivel sikeres hálózatépítővé válhat. A közösségimédia-felületek például azoknak is nagyban megkönnyítik a munkáját, akik jellemzően nehezen boldogulnak a társas kapcsolatok kiépítésével. Némi túlzással mondva, akár egy agórafóbiás ember is lehet sikeres hálózatépítő az online tér segítségével. És szintén némi túlzással, de talán az is kijelenthető, hogy ma már senki sem lehet sikeres hálózatépítő, ha csak a régi módszereket alkalmazza, és nem él a digitális fejlődés adta lehőségekkel.
Miért fontos a hálózatépítés?
A különböző hátterű, foglalkozású, nemzetiségű és kultúrájú emberekkel való kommunikáció számos lehetőséget kínál a kapcsolatteremtésre. Nyitottnak kell lenni, ha eltérő hátterű és korosztályú illetővel szeretnél megismerkedni, ez ugyanis megtanít arra, hogy jobb csapatjátékossá válj ebben az iparágban. A hálózatépítés lehetőséget kínál beszélgetések kezdeményezésére, tiszta kommunikációra és a körülötted lévő emberek megismerésére. Ezeknek a helyzeteknek a gyakorlása növeli az önbizalmat, és többé nem fogsz azon aggódni, ha egy ismeretlennel kell beszélgetésbe elegyedned. Saját magad hatékony reklámozása révén kitűnhetsz a versenytársak közül, és nagyobb eséllyel csatlakozhatnak új tagok csapatodhoz.
Hogyan lehet sikeresen hálózatot építeni?
Számos lehetőség van a kapcsolatteremtésre, amelyek hálózatépítésre is kiválóak, például családi vagy baráti események, de dönthetsz úgy is, hogy részt veszel olyan tematikus rendezvényeken, amelyekre kifejezetten az új üzleti lehetőségeket kereső érdeklődők látogatnak ki. Az általad képviselt cég termékportfóliójához tartozó rendezvényeken is hasznos kiállítóként megjelenni. Az ilyen események közösségi médiás elő- és utókommunikációja szintén nagymértékben hozzájárulhat a jól működő kapcsolatrendszer kialakításához (lájkok, kommentek, követések). A különböző online felületek továbbá lehetőséget kínálnak arra is, hogy némi anyagi befektetéssel tovább népszerűsítsd tevékenységi körödet. Kezdd azzal, hogy olyan közösségimédia-felületekre összpontosítasz, mint a Facebook (amelynek több mint 2 milliárd felhasználója van) és az Instagram (több mint 800 millió havi felhasználó).
Összegzés
A hálózatépítés egyik nyilvánvaló előnye az üzleti tényezőkön túl kommunikációs készségeid fejlesztése. Szánj időt arra, hogy megtaláld a megfelelő hálózati stratégiát, és összpontosíts arra, hogy ez pozitív élmény legyen. Ha így teszel, a hálózatépítés feladatai kevesebb fáradtságot okoznak, és inkább szórakoztató lehetőségekké válnak, amelyek fejlesztik képességeidet. Semmi esetre sem fogod megbánni, hogy megtanultad a megfelelő hálózati módszertant.