A multi-level marketing (MLM) vagy network marketingvállalatok független forgalmazók hálózatát használják arra, hogy közvetlenül a közösségben lévők számára értékesítsenek termékeket. Ilyen cég a Gano Excel is. Ha forgalmazóvá válsz, akkor pénzt kereshetsz a termékek értékesítésével. De igazán akkor jársz jól, ha olyan forgalmazók hálózatát építed fel, akik szintén eladják az árut: ők lesznek az úgynevezett alsóvonalad, akiknek az értékesítése által tehetsz szert jutalékra. Ahhoz, hogy pénzt keress az MLM-ben, nem csak azt kell tudnod, hogyan értékesíthetsz terméket, hanem azt is, hogyan építheted fel az alsóvonaladat.
Az MLM és a piramisjáték különbségeinek megértése
1. Ismerd fel a piramissémát! A piramisjáték csaló, hierarchikus rendszer. Az embereket azért toborozzák, hogy pénzt áldozzanak azzal az ígérettel, hogy befektetéseik megtérülnek, amennyiben más befektetőket találnak. Ez egy megtévesztő pénzjáték, aminek nincs kereskedelmi alapja, és általában nincs benne termék sem.
2. Értsd meg, hogy az MLM-vállalkozások miben különböznek a piramis-rendszerektől. Egy legális MLM-üzletben olyan termékeket adsz el, amelyeket az emberek valóban szeretnének tisztességes áron megvásárolni. A termékek eladásával kereshetsz pénzt. Az MLM nem arról szól, hogy kihasználsz valakit. Senkinek nem kell pénzt veszítenie azért, hogy te jól járj.
3. Legyél tisztában azzal, mit mondanak a szakértők. Az MLM üzleti modelljének kritikusai, például a törvényszéki könyvelők és a csalási szakértők azt állítják, hogy minden MLM-vállalkozás tisztességtelen piramisrendszer. Az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) és a Közvetlen Értékesítők Szövetsége nem értenek ezzel egyet. Azt mondják, hogy az MLM törvényes. A különbség a termékekhez kapcsolható. Ha a forgalmazók pénzt tudnak szerezni azáltal, hogy végfelhasználóknak értékesítik a termékeket, akkor az az üzlet legális.
4. Tudd, hogy bizonyos piramisjátékoknál mégis van termék. A termék megléte kissé elfedi az átverés tényét. Általában ennek a terméknek nincs igazi értéke, és senki sem akarja megvásárolni, csak ha csatlakozott a rendszerhez. Ilyenek például a levelezőlisták, valamilyen jelentések vagy egy klubhoz tartozó tagság. Az egyetlen módja itt a pénzszerzésnek, hogy másokat is befektetésre bírjunk.
5. Csak óvatosan. Ismerd fel az átverésre figyelmeztető jeleket. Ha a hangsúly inkább a toborzáson, mint az értékesítésen van, jobban jársz, ha megállsz egy pillanatra. Ha kevés vagy semmilyen támogatást/tréninget kínálnak az üzleti fejlődésedhez, akkor lehet, hogy átverés részese vagy. Ha arra kényszerülsz, hogy extra termékeket vásárolj, vagy egy “üzleti befektetésért” fizess, akkor gondold át még egyszer, biztosan bele szeretnél-e vágni. Ha valaki nyomást gyakorol rád, hogy azonnal jelentkezz, anélkül, hogy mérlegelési időt biztosítana, akkor valószínűleg nem törvényes a vállalkozás. Végül, ha valami túl jónak tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg nem is az.
Forrás: WikiHow