Mindenkinél eljöhet az a pillanat, amikor nagyobb nyilvánosság előtt kell felszólalnia. A következőkben arra adunk ötleteket, hogyan tűnj magabiztosnak és hitelesnek.
1. Használd a kezedet! A szakértők úgy vélik, hogy azok emberek, akik kiváló szónokok, gyakrabban alkalmaznak kézmozdulatokat a beszélgetések vagy prezentációk során. Úgy vélik, ezáltal nagyobb bizalmat keltenek a hallgatókban.
– Tudtad, hogy a derék fölé emelt, két kézzel való kommunikálást összetett gondolkodással társítják?
2. Járd körbe az egész helyiséget! A nagy előadók nem tartják magukat távol az emberektől.
– Ha zsebre dugott kézzel beszélsz, bizonytalannak és zártnak fogsz tűnni. Ezzel szemben, ha kiveszed a kezedet a zsebedből, és a tenyeredet felfelé tartod, azt indikálod, hogy rokonszenves és szavahihető ember vagy.
3. Azonosítsd a jeleket! Egyes gesztusok a szavakkal egyenértékűek. Ne feledd, vannak mozdulatok, amelyek eltérő jelentéssel bírnak a különböző kultúrákban.
– Az ökölbe szorított kéz az agresszió jele, mintha hirtelen mozdulatra készülnél.
– Ezzel szemben elfogadásról tanúskodik, ha a tenyerek egymással szemben, kissé oldalra vannak fordítva, mintha álarcot kínálnál valakinek.
– Ha bólintasz, amikor egy személy beszél, az azt mutatja, hogy egyetértesz vele, és jó hallgatóság vagy.
4. Ügyelj a helyes testtartásra! Ha elmész mondjuk egy állásinterjúra, és rosszul tartod magad, akkor valószínűleg rosszabbul teljesítesz a kérdező szemében.
– Az emberek a rossz tartáshoz az alacsony önbizalmat, az unatkozást, vagy az elkötelezettség hiányát társítják. Azt is hihetik, hogy lusta és motiválatlan vagy, ha nem ülsz egyenesen.
– Ahhoz, hogy jó legyen a testtartásod, a fejedet fel kell emelned, és a hátadnak egyenesnek kell lennie. Ülj a szék elülső részére, és kissé hajolj előre, hogy érdeklődőnek tűnj.
5. Tükrözd le a másik személy mozdulatait! A másik cselekvéseinek másolásával éreztetheted vele, hogy összhangba kerültetek.
– Tükrözheted egy személy hangját, testbeszédét, illetve testtartását. Csak finoman csináld, nem szabad erőltetni.
– A másolás a kapcsolatépítés egyik leghatékonyabb módszere.
6. Hangsúlyozd a lényeget gesztusokkal! Ez segít abban, hogy jobban átmenjen az üzeneted. Ha meg akarsz győződni arról, hogy nem értenek félre, ismételd ezeket a mozdulatokat beszéd közben.
– Nem kell testbeszéddel hangsúlyoznod minden szót, de jó, ha alkalmazod őket, amikor fontos, de könnyen félreértelmezhető fogalmakat említesz.
7. Kerüld az idegességre vagy bizonytalanságra utaló gesztusokat! Figyeld meg, milyen jeleket használsz. Vigyázz az elkalandozó tekintettel, a ruhádon lévő szöszökkel, a folyamatos szipogással!
– Az arcod megérintése szorongásra utal. Ha folyamatosan görnyedsz, vagy hozzáérsz az arcodhoz, akkor soha nem fogsz magabiztosnak, megközelíthetőnek vagy nyugodtnak tűnni. Fejleszd a testtartásodat és a gesztusaidat. Ez nehéz lehet, és időbe telik, de megéri, mert gyorsan javíthatsz általa a nem verbális kommunikációdon.
Amennyiben a Gano Excelről beszélnél valakivel, vagy előadást tartanál, ingyenes tréningmoduljaink segítenek neked. Kattints ide a letöltésért!
Forrás: WikiHow