Dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke szerint idén a tavalyinál is erősebb tünetekkel támad az influenza. Két napig tartó, 39-40 Celsius-fokos lázra, gyengeségre, fejfájásra, szédülésre, hányásra lehet számítani megbetegedés esetén. Ha nem oltattad be magad, most már felesleges emiatt felkeresned az orvost, inkább kerüld a zsúfolt helyeket, gyakran moss kezet szappanos vízzel (itt írtunk arról, miért felesleges forró víz és antibakteriális szappanok alkalmazása), és erősítsd meg immunrendszeredet. Hogyan lehetséges ez?
A helyes táplálkozás csökkentheti a fertőzéssel szembeni kiszolgáltatottságot, valamint a betegség időtartamát és súlyosságát. Számos mikrotápanyag szükséges az immunrendszer megfelelő működéséhez, a színes élelmiszerekből származó fitokémiai anyagok pedig további antimikrobiális és immunstimuláló hatással rendelkeznek. Győződj meg róla, hogy étrended tartalmazza az alábbi szuperételeket!
Gombák
A gombák egyedülálló módon képesek a szervezet természetes immunrendszerének aktiválására. A pecsétviaszgomba és a shiitake fokozza azoknak a sejteknek az aktivitását, amelyek a rákos és a vírussal fertőzött sejteket támadják meg.
Szedd a Gano Excel ganodermakivonatot tartalmazó táplálékkiegészítőit: a Ganoderma az úgynevezett „általános ganodermakapszula”, míg a Reishi Gold a legmagasabb koncentrátumú készítményünk. A Cordyceps alapanyagáról, a hernyógombáról itt olvashatsz.
Nem csak egzotikus gombakészítmények fogyasztásával tarthatod fenn a jó közérzetet. Az élelmiszerboltokban kapható csiperkegombák fogyasztása fokozhatja az immunvédelmet a nyálkahártyán, például a szájban és a légutakban. Fontos, hogy ne nyersen fogyaszd, a gomba megfőzése ugyanis csökkenti a nyers változatban megtalálható agaritin mennyiségét.
Ropogós zöldségek
Ne mellőzd étrendedből a kelkáposztát, a vízitormát, a brokkolit, a káposztát és a karfiolt, amelyek kesernyés vagy csípős íze a glükozinolátokból származik. Ezek rágáskor rákellenes vegyületekké, izotiocianátokká (ITC) alakulnak át, amelyek támogatják az immunrendszert, és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek. Az izotiocianátok hőre deaktiválódnak, ezért hatásuk maximalizálása érdekében vágd apróra a zöldségeket, majd fogyaszd ezeket nyersen is. Ha például főtt brokkolit eszel, tegyél mellé egy kevés nyers, kis szeletekre vágott káposztát, amely a mirozináz nevű enzim által segíti a ITC-t termelődését a főzött brokkoliból. A bélbaktériumok mirozináz enzimmel rendelkeznek, így az emésztőrendszerben is előállítunk kis mennyiségű, főtt zöldségből származó izotiocianátokat.
Bogyós gyümölcsök
A bogyós gyümölcsökben található flavonoidok vírusellenes hatással bírnak. Ha el is kapod az influenzát, jó, ha észben tartod: az antocianinban gazdag bodzalé lerövidítheti azt az időszakot, amíg a tünetek fennállnak. A szőlő például rezveratrolban gazdag, amely egy másik, erős antivirális hatással rendelkező antioxidáns: kimutatták, hogy gátolja az influenza és más légúti fertőzések reprodukcióját. Az eper ugyanakkor magas C-vitamin-tartalma miatt megvédheti az immunsejteket az oxidatív károsodástól.
A bogyós gyümölcsök előnyei messze túlmutatnak a megfázás és az influenza elleni védelmen. A bennük található antioxidánsok pozitív hatást gyakorolnak a sejtekre: a flavonoidok aktiválják a szervezet természetes méregtelenítő enzimjeit, blokkolhatják a rákos sejtek növekedését, csökkenthetik a gyulladást, valamint támogathatják a megfelelő vérnyomásszabályzást. Ezek a gyümölcsök a gránátalmával együtt rendkívül gazdagok ellaginsavban, egy olyan vegyületben, amely feltételezések szerint gátolhatja a rákos sejtek és a tumor növekedését.
Hagyma és fokhagyma
Habár nem létezik meggyőző bizonyíték a fokhagymás kiegészítés hasznosságára a közönséges megfázás tüneteinek enyhítésében, a fokhagyma és a hagyma napi fogyasztása előnyökkel járhat a rákmegelőzés terén, továbbá segíthet az immunrendszert alkotó sejtek funkcionalitásának növelésében. Emellett számos fitokémiai összetevőjük vírusölő hatással rendelkezik a légúti fertőzések esetén. Ezeket szintén nyersen javasolt fogyasztani.
Ásványi anyagok és vitaminok
A D-vitamin és a cink fontos szerepet tölt be az immunrendszer helyes működésében. Egy kísérlet során a téli időszakban D-vitamin-kiegészítésben részesült gyermekek körében csekélyebb volt az influenza előfordulása a placebócsoporthoz viszonyítva. Úgy találták, hogy a rendszeres cinkbevitel pedig csökkentheti a gyerekeknél a megfázás gyakoriságát. Mindkét esetben étrend-kiegészítő formájában javasolt az említettek fogyasztása.
Mit tegyél, ha már megfáztál, vagy influenzás lettél?
A közönséges megfázásra szedett gyógyszerek hatástalanok, sőt akár meg is hosszabbíthatják a betegség időtartamát. A C-vitamin megadózisa például nem akadályozza meg a megfázást, és nem is csökkenti a tüneteket, a lázcsillapító gyógyszerek pedig valójában gátolhatják a szervezet fertőzés elleni védekezését.
Ne aggódj, ha a megfázás tünetei hosszabb ideig tartanak, mint amire számítottál. A betegek elmondása alapján a közönséges megfázás másfél-két hétig tart. Gyermekeknél a fülfájás 1-9, a torokfájás 2-7, a köhögés 25, a közönséges megfázás pedig 7-15 napig is elhúzódhat.
Idővel a test magától regenerálódik. Ne feledd, a gyógyszerek pusztán elfedik a tüneteket, valamint elnyújthatják a gyógyulást idejét. Amennyiben a tünetek hirtelen súlyosbodását tapasztalod, vagy ha a 39 °C feletti láz három napnál tovább tart, mindenképp fordulj orvoshoz!
Általánosságban elmondható, hogy ha javítasz az étrendeden, kevesebbszer leszel beteg, és gyorsabban felépülsz. Fogadd meg, hogy idén eleget alszol, nem teszed a kezed az orrodhoz vagy a szádhoz közel, és elkezdesz egészségesen táplálkozni. A tápanyagokban gazdag étrend számos immunitásnövelő fitokémiai anyagot biztosít a szervezet számára, amelyek a szívbetegség, a cukorbetegség és a rák ellen is védelmet nyújthatnak.
Forrás: Híradó, Dr. Fuhrman