Minden évben február 4-én tartják a rákellenes világnapot. Ennek kapcsán összegyűjtöttük, milyen természetes anyagok segíthetnek a gyógykezelés mellékhatásaival megbirkózni.
Akinél daganatot diagnosztizálnak, minden bizonnyal elgondolkodik azon, milyen vitaminokat és étrend-kiegészítőket próbáljon ki a gyógyulás reményében. A különböző táplálékkiegészítők, gyógynövények és kivonatok az integratív orvoslásban is használatosak az immunrendszer erősítése, illetve a kemoterápia és a sugarazás mellékhatásainak enyhítése céljából.
Erős immunrendszer fenntartása érintettség esetén
Az immunrendszert úgy tervezték, hogy felismerje és megsemmisítse az abnormális sejteket. De sok esetben, különösen a korai stádiumú daganatoknál, a tumorsejtek felszíni markerei megegyeznek a normál sejtekével, ezért a szervezet nem tudja fenyegetésként beazonosítani őket. Bár az immunrendszer megerősítése nem gyógyít ki a rákból, mégis fontos abból a szempontból, hogy mérsékli a fertőzések kialakulásának veszélyét.
A következő étrend-kiegészítők, vitaminok és kivonatok segíthetnek az immunrendszer erősítésében:
D-vitamin
Egy friss felmérés szerint a téli időszak végére a magyarok 95 százaléka D-vitamin-hiányossá válik. Ez nemcsak a csontritkulás kialakulásának esélyét növeli meg, a kielégítetlen szükséglet ennél súlyosabb betegségekkel is összefüggésben lehet. Egy, a Klinikai Onkológusok Amerikai Társaságának 2008-as ülésén bemutatott tanulmányban a kutatók azt találták, hogy ennek a szerves vegyületnek a hiánya növelheti az emlőrák kialakulásának kockázatát. Azonban a Nemzeti Rákkutató Intézet vizsgálatában nem találtak összefüggést a D-vitaminszint és a tumorok miatt bekövetkező halál között – a vastagbéldaganatot kivéve. A magas D-vitaminszinttel rendelkező emberek ugyanis 72 százalékkal kisebb valószínűséggel hunytak el kolorektális daganatban. Egyes vizsgálatok szerint a D-vitamin védelmet nyújt a prosztatakarcinómával szemben. Egy biztos: több kutatásra van szükség ahhoz, hogy megértsük a kettő között fennálló kapcsolatot.
Fokhagyma
Számos tanulmány kimutatta, hogy azok, akik sok fokhagymát esznek, kevésbé hajlamosak egyes kórképek kialakulására. A fokhagyma előnyös lehet a daganatos betegek számára az immunerősítő képessége miatt: ez a fűszernövény feldolgozásának függvényében változik. Kimutatták továbbá, hogy bizonyos, fokhagymán található anyagok gátolják a tumorsejtek növekedését, és megküzdhetnek az emlő- és tüdőkarcinómával. Korai kutatások szerint a növény fogyasztása csökkentheti a kolorektális- és a gyomorrák kockázatát. Ugyanez nem mondható el biztosan a fokhagymatartalmú táplálékkiegészítőkről.
Zöld tea
A zöld tea olyan polifenoloknak nevezett anyagokat tartalmaz, amelyekről úgy vélik, hogy erős tumorellenes hatással bírnak. Vegyületei egyesek szerint képesek lassítani vagy megakadályozni a tumorsejtek gyors növekedést. Érdemes kivonatot választani belőle.
A zöld tea növelheti egyes daganatos betegségek esetén a túlélési arányt. Egy petefészekrákosokat érintő felmérés azt mutatta, hogy a zöld teát preferáló nők nagyobb valószínűséggel élik meg a diagnózis felállítását követő három évet, mint azok a hölgyek, akik nem itták a főzetet. A túlélési ráta egyébként a teázás mértékével növekedett.
Az említett ital segíthet a megelőzésben is. Előzetes vizsgálatok szerint a hólyag-, nyelőcső-, hasnyálmirigy-, petefészek- és vélhetően a méhnyakrák elleni védőhatás már napi 3-5 csésze elfogyasztásával kialakulhat.
Gombatermékek
A különféle gombák kivonatait már évezredek óta használja a hagyományos ázsiai orvoslás. A legújabb tudományos vizsgálatok kezdik felfedezni a feltételezett egészségmegőrző hatás okait. Például a Ganoderma lucidum, azaz pecsétviaszgomba poliszacharidjairól (fitokémiai anyagok) kimutatták, hogy gátolják – például az emlőkarcinóma egyes formáinál – a tumorsejtek növekedését és invazivitását. Ha érdekelnek a ganodermafogyasztáshoz köthető, névvel felvállalt tapasztalatok, kattints ide.
Laboratóriumi kísérletben mutatták ki, hogy a shiitake gombában található lentinán gátolja a vastagbélrákos sejtek növekedését az egerekben. A maitake gombában fellelhető vegyület béta-glükánja szintén tumorellenes tulajdonsággal rendelkezik, bár az erre vonatkozó adatok még mindig meglehetősen korlátozottak. Fontos! Az eddigi tanulmányok nagy része laboratóriumi körülményeket vizsgálva született, és csak néhány dokumentálta a gombák emberi szervezetre gyakorolt hatását. Több kutatásra van tehát szükség az egyértelmű kijelentésekhez.
Antioxidánsok
Az antioxidánsok gazdagon fellelhetőek gyümölcsökben és zöldségekben – és kisebb mennyiségben diófélékben, gabonafélékben és húsokban. Ezek a fitokemikáliák azokkal a szervezetben található oxigénmolekulákkal harcolnak, amelyek szabad gyökökként ismertek, és károsíthatják a DNS-t, és hozzájárulhatnak a rákos sejtek kialakulásához és szaporodásához.
A leggyakoribb antioxidánsok közé az A-, C- és E-vitamin, a szelén, valamint a melatonin tartozik. Az antioxidánsok alkalmazása a tumorok megelőzésében és kezelésében ellentmondásos téma. Bár a szakértők egyszer úgy vélik, hogy bizonyos antioxidánsok nagyobb adagban történő alkalmazása hasznosnak bizonyulhat, más klinikai vizsgálatok felvetették a gyakorlat biztonságosságát, mondván: az antioxidánsok emelt dózisa egyes populációkban növelheti a daganatok esélyét. Például azok a dohányosok, akik nagy mennyiségben visznek be a szervezetükbe béta-karotint, növelik a tüdőkarcinóma kialakulásának esélyét.
Egyes szakértők aggódnak amiatt, hogy a radio- és kemoterápia alatt fogyasztott antioxidánsok a tumorsejtek védelmére szolgálhatnak. Egy 2008-as, Rákkutatásban megjelent tanulmány alapján a C-vitaminkiegészítés 70-ről 30 százaléka csökkentette a kemoterápia hatékonyságát.
Noha több vizsgálatra van szükség, előfordulnak olyan adatok, amelyek azt sugallják, hogy az antioxidáns tartalmú kiegészítők javíthatnak az egyes betegségtípusban szenvedők életminőségén. Például a zöld tea, a melatonin és a magas C- és E-vitaminban gazdag multivitaminok együttes alkalmazása csökkentette a fájdalmat és a fáradtságot a hasnyálmirigyrákos betegeknél.
A mellékhatások kezelése rák esetén
A tumoros betegek gyakran fordulnak vitaminokhoz és étrend-kiegészítőkhöz a mellékhatások csökkentésének reményében. Ne feledd: több száz kemoterápiás gyógyszer létezik. Az ajánlott termékek típusa az alkalmazott terápia fajtájától függ. Ne szedj be tehát semmit, mielőtt a kezelőorvosoddal beszélnél!
Gyömbér
Az émelygés és a hányás a kemoterápia két leggyakoribb mellékhatása. Súlyos következményei lehetnek: súlycsökkenéshez és fáradtsághoz vezethetnek, ami megnehezíti a szervezet számára a rák elleni küzdelmet. Számos hányinger elleni gyógyszer létezik. Azonban előfordult már, hogy daganatos betegek azt tapasztalták, hogy a gyömbér használata – önmagában vagy a hányingert csökkentő gyógyszerekkel együtt – jelentősen csökkentette az émelygést.
A bizonyítékok ellentmondásosak, habár egy tanulmány szerint azok a kemoterápiában részesült betegek, akik naponta kétszer magas fehérjetartalmú gyömbéres italokat fogyasztottak a kezelés alatt, szignifikánsan kevesebb hányást jelentettek, és kevésbé igényeltek hagyományos, hányinger elleni gyógyszereket, mint az említett folyadékot mellőző társaik.
Vas
A betegség maga és a kezelése is okozhat gyengesége. A fáradtság valójában egy olyan mellékhatás, amelyet a kemoterápia, csontvelő-átültetés, illetve sugárterápia alatt 10 emberből 9 megtapasztal magán.
Ezek a terápiák károsíthatják a csontvelőben lévő sejteket, amelyek felelősek a vörösvérsejtek előállításáért. Sőt vashiányos anémiához vezetnek: ebben az esetben a vörösvérsejtek nem tartalmaznak elegendő hemoglobint, amely oxigént szállít a szervezetben. A vas a hemoglobin egyik alapvető összetevője, az ezt tartalmazó étrend-kiegészítők csökkenthetik a vérszegénység által okozott kimerültséget. A legtöbb ember már az ételekkel hozzájut az ajánlott mennyiséghez.
Tipp: az étkezéssel elfogyasztott C-vitamin fokozza az élelmiszerben található ásványi anyag felszívódását. Mindig egyeztess a kezelőorvosoddal, mielőtt vastartalmú szereket kezdenél szedni, még akkor is, ha anémiára gyanakszol: az ajánlottnál magasabb vasbevitel ugyanis károsíthatja a májat és a szívet.
L-glutamin
A perifériás neuropátia vagy idegkárosodás bizonyos gyógyszerek, többek között a széles körben felírt kemoterápiás gyógyszer, a paclitaxel gyakori mellékhatása. Több tanulmány kimutatta, hogy az L-glutamin aminosav segítséget nyújt a paclitaxellel összefüggésbe hozható perifériás neuropátia (fájdalom, zsibbadás és bizsergés) megelőzésében vagy kezelésében. Egy kutatás alapján pedig az aminosav fogyasztása oxaliplatin – vastagbéldaganat terápiája során alkalmazott kemoterápiás szer – esetén is enyhítette a perifériás neuropátiát.
Ezeket tartsd be, mielőtt bármit elkezdenél szedni
Informálódj, tájékozódj megbízható forrásokból! Ne dőlj be a marketingfogásoknak, amelyek csodaszerként reklámoznak valamit! Nem számít, mennyire tűnik ártalmatlannak egy adott vitamin vagy étrend-kiegészítő, egyeztesd a szedését a kezelőorvosoddal, aki figyelembe veszi a kezeléssel való lehetséges kölcsönhatást. Ezeket a tanácsokat akkor is tartsd szem előtt, ha valamit ajánlasz vagy eladsz egy betegnek. Mindenképpen ellenőrizd az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) honlapját, hogy a termék szerepel-e a bejelentett étrend-kiegészítők listáján. Ne feledd, a fentebb található anyagok ajánlása nagyrészt rövid távú, főként laborban végzett vizsgálatokon alapszik. További kutatások szükségesek – és szerencsére vannak folyamatban.
Cikk forrása: WebMD, képek: Pixabay, Gano Excel Hungary.