Nehezen alszol el? Felébredsz éjszakánként? Nem érzed magad kipihentnek ébredéskor? Próbáld ki az alábbi, álmatlanságon segítő tippeket!
1. Találd meg a megfelelő szobahőmérsékletet! Figyeld meg: ha 20-22 foknál magasabbra csúszna a hőmérő higanyszála, izzadást, ellenkező esetben pedig vacogást tapasztalhatsz. A 20 fokos hőmérséklet azonban kellően lehűti a testedet a pihentető alváshoz.
2. Minden nap ugyanabban az időben kelj fel és feküdj le – igen, még hétvégén is! Ha a tested hozzászokik a napi rutinhoz, könnyebben ébredsz és alszol el. Ha pedig reggelre testedzést időzítesz, nyert ügyed van.
3. Napközben mozogj a szabad levegőn, amennyit csak tudsz! Egy séta a parkban ebédidőben csodákra képes.
4. Kerüld a kütyüket lefekvés előtt! Teremts a szobádban sötétséget. Elalvás előtt egy órával ne tévézz és ne számítógépezz, villódzó fények és zajok között ugyanis nehezebben tudunk megnyugodni.
5. Lazíts! Válassz a telefonod és a napi teendőkön való agyalás helyett egy jó (de nem túl izgalmas vagy hátborzongató) könyvet, és relaxálj azzal. Ha nem tudod kiverni a fejedből a másnapi teendőket, ragadj papírt és tollat, és írd fel, ami eszedbe jut. Aztán ülj bele egy kád meleg vízbe.
6. Használj levendula-illóolajat! A levendula közismerten nyugtató hatású növény, egy cseppnyi a természetes olajából a párnádra vagy a nyakadra (vagy a fürdőkádba, lásd az előző pontot), esetleg diffúzorral alkalmazva, és rögtön megtapasztalhatod magadon a hatását.
7. Vacsorára kerüld a cukros és magas szénhidráttartalmú ételeket és italokat, inkább magas fehérjetartalmú húst és zöldségeket tegyél a tányérodra! Ennek egyszerű oka van: a gyümölcsök, ivólevek és zsíros ételek növelhetik a vércukorszintet, ellátnak energiával, emellett a testsúlyod is megemelhetik. Melatoninban gazdag ételek, amelyeket nyugodt szívvel fogyaszthatsz délután is: csirke- és pulykahús, halak, rizs, bab, paradicsom, retek, banán (gazdag B6-vitamin tartalma segíti a melatoninképződést), zabpehely, különféle magvak, gyömbér, tojás, egy pohár vörösbor.
8. Tudtad, hogy a koffein az elfogyasztását követő 12 órában éreztetheti a hatását? Ezért a délutáni órákban kávé helyett válts inkább a koffeinmentes rooibosteára, például a ganodermakivonatot tartalmazó Oleaf Gano Rooibos Drinkre. A rooibos tea egyéb pozitív hatásairól itt olvashatsz.
9. A kedvenc feketédet természetesen nem kell teljesen száműznöd az életedből. Egy vizsgálat szerint például az alvászavarban szenvedőknél a kávé a gyógyszereknél is jobban csillapítja a fájdalmat. A szokásos napi adagodat felcserélheted az egészségesebbnek mondott ganodermás változattal.
10. Ne számold a bárányokat! Ha nem tudsz elaludni, ne idegeskedj ezen, inkább kelj fel, és olvass bele egy könyvbe vagy újságba.
11. Meditálj! Vegyél néhányszor mély lélegzetet, majd fújd ki. Kapcsold ki a gondolataidat, és összpontosíts arra, hogy ellazul minden egyes testrészed. Ezután tölts el pár percet azzal, hogy olyan dolgokra gondolsz, amiért hálát adhatsz, vagy imádkozz. Ha pozitív dolgokra fókuszálsz, megnyugtatod a lelkedet.
Ha mindezek ellenére sem alszol jól éjszaka, ajánljuk gyógynövények (citromfű, komló, macskagyökér) kipróbálását, illetve magnéziumtabletta szedését. Vizsgáld felül az ágyad és a matracod minőségét, végül pedig fontolóra veheted egy szomnológus, azaz alvásterapeuta segítségül hívását is.
Ajánlott cikkek: Dr Axe, Nectar Sleep